Tijdens Prinsjesdag 2026 is bekendgemaakt dat het Tijdelijk Noodfonds Energie komende winter opnieuw opent.

Tijdens Prinsjesdag 2026 is bekendgemaakt dat het Tijdelijk Noodfonds Energie komende winter opnieuw opent. Het kabinet stelt hiervoor € 193 miljoen beschikbaar om huishoudens met een laag inkomen en een hoge energierekening direct te ondersteunen. Daarnaast wordt er op de achtergrond gewerkt aan een structurele opvolger: een publiek energiefonds, dat op zijn vroegst eind 2026 via een wetswijziging van start kan gaan. (Independer)
Status en voorwaarden Noodfonds Energie
Het Noodfonds is bedoeld als financieel vangnet voor de winterperiode. In tegenstelling tot voorgaande jaren geldt ditmaal geen “op is op”-principe; iedereen die aan de criteria voldoet, ontvangt steun. Het loket blijft minstens vier maanden geopend. (Energie.nl)
De belangrijkste richtlijnen voor deelname zijn: (Vereniging Eigen Huis)
- Laag inkomen: Het bruto-inkomen van het huishouden is maximaal 130% van het sociaal minimum, waarbij minimaal 8% van het inkomen aan de energierekening opgaat. Het fonds betaalt dan de energiekosten boven die 8%. (Vereniging Eigen Huis)
- Middeninkomen (laag): Huishoudens met een bruto-inkomen tussen 130% en 200% van het sociaal minimum komen ook in aanmerking mits zij een relatief groot deel van hun inkomen aan energie kwijt zijn. (Vereniging Eigen Huis)
- Let op: De exacte datums van openstelling worden in de loop van het najaar van 2026 via een Kamerbrief door de minister bekendgemaakt. (Energie.nl)
Wat verandert er nog meer aan je energierekening in 2027?
Hoewel de overheid via het Noodfonds en subsidies bijstuurt, stijgen de totale energielasten voor de meeste huishoudens in 2027 door andere posten. (Energievergelijker)

Duurzaamheidssubsidies (ISDE)
Voor huishoudens die hun woning willen verduurzamen om zo de energienota structureel te verlagen, stelt het kabinet voor 2027 € 499 miljoen beschikbaar via de ISDE-subsidie. Dit geld kan gebruikt worden voor de aanschaf van warmtepompen en isolatiemaatregelen. Wel krimpt dit budget in de jaren daarna (richting 2028-2030) aanzienlijk, waardoor snel actie ondernemen financieel aantrekkelijker is. (Duurzaamnieuws)

Het loket van het Tijdelijk Noodfonds Energie is momenteel gesloten; je kunt je op de website alleen aanmelden om een e-mailmelding te ontvangen zodra de nieuwe ronde voor komende winter (naar verwachting eind 2026 of begin 2027) opengaat.
Wie kan hulp krijgen?
Wil je weten of je komende winter steun kan krijgen van het Noodfonds, kijk dan hier.

